טיפול באמצעות צמחי מרפא סיניים הוא חלק חשוב מהרפואה הסינית הקלאסית, ואחד מהכלים הטיפוליים הבסיסיים ביותר ברפואה עתיקה זו.

צמחי מרפא סינים נמצאים בשימוש כבר למעלה מ- 2,000 שנה. בכל אזור בסין משתמשים בכמה מאות צמחים מקומיים, ובסך הכל ישנם יותר מ- 5,000 סוגים שונים של צמחים ומינרלים המשמשים לטיפול במצבים שונים.

שורשים

בעבר, צמחי מרפא סיניים היוו את עיקר הטיפול הרפואי הרשמי בסין, ולא כטיפול עממי כמו ברוב התרבויות. בזכות עובדה זו, השתמרה תרבות הריפוי הצמחי הסינית גם בצורה כתובה ולא רק כרפואה עממית שעיקריה נמסרים מדור לדור. הידע הרב שנצבר במשך אלפיים שנים תועד בצורה נרחבת בכתבים שונים והשימוש בצמחים הלך והשתכלל.

צמיחה

מייסדי הרפואה הסינית, כפי שאנו מכירים אותה כיום, התבוננו בטבע שסביבם, ושאפו להביא את האדם לאיזון והרמוניה עם העולם והטבע. מתוך גישה זו צמח הבסיס שאנו מכירים היום ברפואה הסינית: היין והיאנג, מסלולי המרידיאנים, חמשת האיברים ועוד.

סוגי הצמחים

כאמור, קיימים מעל 5,000 סוגי צמחים שונים המשמשים לטיפול ברפואה הסינית. בעולם המערבי אנו משתמשים בכמה מאות סוגי צמחים בלבד, השונים מעט מהצמחים המקוריים. הרפואה הסינית מחלקת את הצמחים לקטגוריות עיקריות כגון : מחזקי דם, מסלקי חום, מווסתי צ'י, מחזקי יין, מרגיעי נפש, ועוד. לכל צמח ישנם חלקים מסוימים המשמשים לטיפולים מסוימים, ואינדיקציות לשימוש נכון. יש לציין שרוב הפרומלות אכן עשויות מצמחים, אך כמה מהן עשויות ממינרלים וישנן גם פורמלות מן החי.

הטיפול בעזרת צמחי מרפא סיניים

באופן כללי ניתן לומר כי טיפול בעזרת צמחי מרפא סינים נועד להחזיר את פעילות איברי הגוף וחלקי הנפש לאיזון והרמוניה. כמובן שאין לאבחן את הבעיות לפימושגי הרפואה המערבית ולטפל בצמחי מרפא סינים, אלא האבחון צריך להיעשות גם הוא בכלי הרפואה הסינית ובשפתה, כדי להתאים את הטיפול הנכון לאדם. לאחר אבחון מקיף מותאם למטופל, בדרך כלל, הרכב של מספר צמחים יחד, בהתאמה מדויקת ככל האפשר למצב הרפואי. הרפואה הסינית מסתמכת, אמנם, על ניסיון מצטבר של אלפי שנים, וישנן פורמלות שנחשבות לקלאסיות עבור מצבים שונים, אך עדיין נדרשת התאמה אישית, פרטית ופרטנית עבור כל מטופל ומטופל, כדי להשיג את הריפוי הטוב ביותר.

לקביעת טיפול באמצעות צמחי מרפא סיניים וייעוץ צרו איתנו קשר או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: