עצירות בראי הרפואה הסינית

אכילה לא נכונה, לחץ נפשי, מיעוט בפעילות גופנית, מהווים כגורמים העיקרים לעצירות. טיפול על ידי דיקור סיני או מגע , בשילוב צמחי מרפא, הנהוגים ברפואה הסינית, יספקו מענה לטווח הארוך ויפתרו את הבעיה לעומקה.

עצירות מאופיינת במצב שבו ישנם שינויים במערכת העיכול אשר מקשים על האדם במתן צואה. אלו יבואו לידי ביטוי בקושי ביציאות, מיעוט ביציאות או חוסר ביציאות. פעמים רבות, כך מאמינים ברפואה הסינית גם יציאה שאינה חלקה, ונראית כגללי עיזים תחשב כעצירות אף היא. אנשים הסובלים מעצירות יחושו לרוב בטן נפוחה, אי נוחות, כאבים בהטלת צואה ועוד. האידיאל הינו כיציאה אחת- שתיים ביום ורצוי יציאה רכה, חלקה ונקייה.

עצירות שכיחה אצל כלל האוכלוסייה, אך לאנשי גיל הזהב ישנה נטייה לסבול יותר מהתופעה שכן מערכת העיכול אצלם חלשה יחסית. תינוקות וילדים עלולים לסבול מעצם כך שהם בוחנים לראשונה מזונות שונים שעלולים לגרום לקושי במתן צואה או עצירות.

מדוע זה קורה?

מחלות בגוף נגרמות כאשר הצ'י, שהינו הכוח הטבעי המפעיל את הגוף, מתקשה לעבור ממקום אחד לאחר כדי לרפא את חסימות הגוף. אז, מתחיל תהליך מחלה שנוצר כנורת אזהרה. הוא עלול להמשך חודשים ואפילו שנים, בלי שהאדם יהיה מודע אלא רק לאחר שיופיעו סימפטומים של המחלה. במקרים של עצירות- הטחול שהינו איבר חשוב, אשר אחראי על פעילות המעיים, במצב של חולשה או חסימה יתקשה לעבוד ותיווצר תנועה פחותה של המעיים שתגרום לעצירות.

ישנן חסימות רבות אשר משפיעות על מערכת העיכול:

1. הרגלי אכילה לא נכונים- אכילה מרובה ואכילה מהירה של מזון מקשה על האוכל להתעכל היטב בקיבה.

2 . תזונה לא נכונה- מזונות שלא עברו חימום או בישול כמו סלטים קרים, לחמים. הרפואה הסינית מאמינה כי מזונות קרים מחלישים את האש, פוגעים בטחול והמעיים ולפיכך הקיבה תתקשה בספיגה.

כמו- כן מזון שומני ומטוגן: שווארמה, צ'יפס, בשר על האש. מזון מעובד וחומרים משמרים מייבשים את הנוזלים בקיבה ויקשו על הספיגה. מאכלים חריפים במיוחד ישפיעו אף הם. חשוב לציין כי בניגוד לדעה הרווחת כי קמח, סוכר, אורז לבן עוזרים ליציאות, הרפואה הסינית טוענת כי אלו מזונות שעלולים להחליש את מערכת העיכול ולכן מומלץ להימנע או להפחית ככל הניתן.

3. העדר פעילות גופנית.

4. מצב רגשי: כעס, תסכול, עצבנות, קושי להסתגל למקום חדש. הרפואה הסינית מאמינה כי אדם שסובל מבעיה פסיכולוגית נפשית, מרגיש תקוע, מתקשה לשחרר, הוא יתכנס פנימה והגוף לא ינקה את עצמו.

5. משלשלים- תרופות משלשלות ותה משלשל. אלו מחלישים את מערכת העיכול, וכופים על הגוף יציאות. הגוף מתמכר לחומר ונהיה עצלן. לכן, כשאנשים ירצו להפסיק, יחושו בעצירות כי הגוף אינו רגיל לעבוד לבד.

הרגלי אכילה נכונים

כדי להימנע מעצירות ולטפל בגוף בשגרה היום-יומית, מומלץ להקפיד על אכילה של סיבים תזונתיים כגון: שיבולת שועל, אורז מלא, עדשים, שזיפים, גזר. כמו- כן הקפדה על אוכל חם, מבושל כמו קינואה, גריסים, עדשים לצד ירקות מבושלים. אלו יחזקו את מערכת העיכול וימנעו נפיחות, גזים ויציאות לא סדירות.

אכילה מסודרת בשעות קבועות תרגיע את הגוף ותמנע לחץ מיותר. מומלץ כי הארוחה הראשונה תהיה בין השעות 7:00-9:00 בבוקר שכן אלו שעות השיא של מערכת העיכול והספיגה היא מרבית. בערב להשתדל לאכול עד השעה 20:00 ולהימנע מארוחה כבדה שכן אז הגוף יתרכז בעיקול ולא בשינה. בין הארוחות להקפיד על שתייה מרובה מים כ 1.5-2 ליטרים ביותר. שתייה של תה ירוק סיני, תה שומר ומים שהושרו בשזיפים יעזרו להקל על פעולת המעיים.

תהליך הטיפול בעצירות ברפואה סינית

הרפואה הסינית בוחנת מכלול גורמים היא רואה את אדם, המחלה והסימפטום. מטרתה העיקרית היא לגרום לכוח הריפוי הטבעי של הגוף לעבוד בצורה המקסימאלית. הטיפול הינו מקיף ומונע ומטרתו לא רק לפתור נקודתית את המחלה כי אם להגיע לשורש הבעיה ולספק פתרון לטווח הארוך, מפנים כלפי חוץ.

המטפל יכיר את המטופל, יאתר את מקור הבעיה, ייבחן היכן החסימות ואילו אזורים יש לטפל. לאחר מכן יחל בטיפול שיעשה על ידי דיקור סיני או על ידי טווינה שהינה שיטת עיסוי מגע. להשלמת התהליך, ירקח עבור המטופל פורמולת צמחים סינית בהתאמה אישית אשר מגיעה כאבקה או נוזל והינה אינבידואלית מאדם לאדם וממקרה אחד למשנהו.

טיפ: כדי להקל על עצירות מומלץ הן בילדים והן במבוגרים, לעסות את הבטן טבור כלפי חוץ- כיוון שעון. אפשר עם שמן לבנדר או שקדים.

לסיכום: עצירות הנובעת ממצבי לחץ שונים, אכילה לא נכונה, נגרמת כתוצאה מחסמים בגוף. שינוי בתזונה ובהרגלים היום-יומיים בליווי טיפול על ידי דיקור או טווינה ופורמולות צמחים, יחזקו את הגוף וישמרו עליו לטווח הארוך.